Het is een tijdje stil geweest met berichtgeving rondom de velden. In het laatste bericht dat wij deelden, waren wij blij om te vertellen dat de hoofdvelden mogelijk al in de zomer van 2026 vervangen kon worden in plaats van eerder geplande vervanging in 2027.
Nu zijn we een paar weken verder en heeft het werk niet stilgelegen. Er zijn veel overleggen geweest tussen s.v. Huizen en Zuidvogels onderling en met de gemeente, er zijn meerdere velden bekeken en er is meermaals contact geweest met andere verenigingen door heel Nederland om informatie in te winnen over de velden die door hen gebruikt worden. Dit alles met maar één doel: het beste hoofdveld voor onze vereniging.
Op dit moment zijn er drie type velden op de markt:
- Kunstgrasvelden met rubber (SBR) dan wel met kunstrubber (TPE). Dit zijn de velden die bij iedereen bekend zijn en die momenteel ook liggen als hoofdvelden bij s.v. Huizen en Zuidvogels. De verkoop van deze ‘rubberen korrel’ wordt om milieutechnische redenen binnen een paar jaar verboden in de Europese Unie en daarmee is ook meteen dit type veld uitgesloten als nieuw hoofdveld.
- Kunstgrasvelden met organische infill, zoals kurk en olijfpitten. Dit is een type veld dat al verder doorontwikkeld is en wat ook vaker gebruikt wordt als nieuw kunstgrasveld, zoals bij veel verenigingen in Amsterdam. Dit type veld heeft als nadeel dat kurk kan gaan drijven bij veel regenval en dat het gevoelig is voor vorst, wat kan leiden tot meer afgelastingen en meer intensief onderhoud. Echter het grootste nadeel is dat het gaat om een organisch product wat vaker aangevuld/vervangen moet worden en dat leidt weer tot veel hogere onderhoudskosten voor onze vereniging.
- Velden met mineral infill (zand). Deze velden zijn onlangs aangelegd bij Zuidvogels. Het voornaamste probleem met deze velden is dat ze wel als bijvelden goedgekeurd worden, maar dat hoofdvelden een strenger keuringsregime hebben. Dit houdt in dat hoofdvelden gedurende de eerste twee jaar na aanleg, nog vier keer gekeurd moeten worden voordat ze definitief goedgekeurd worden. Dit geeft dus een verhoogd risico op tussentijdse afkeuring. De eerste resultaten van herkeuringen op hoofdvelden worden in maart 2026 verwacht. Deze resultaten geven echter geen garantie op een positief resultaat bij de herkeuringen daarna.
Naast deze drie opties is er nog een vierde optie, namelijk de non infill velden. Dit zijn dus kunstgrasvelden zonder extra toevoegingen. De speltechnische eigenschappen van dit veld, de gelijkenissen met natuurgras en het weinige onderhoud dat deze velden nodig hebben, maken dat dit type kunstgras een interessante optie is. Deze velden zitten echter nog in de pilotfase van de KNVB en zijn daarom nog niet vrij beschikbaar op de markt. Uit gesprekken met de KNVB blijkt echter wel dat de ontwikkelingen snel gaan en dat de pilot deze zomer met een mogelijk positief resultaat kan worden afgesloten. Maar ook dan blijft het de vraag op welke termijn deze velden op de sportproductenlijst worden geplaatst en zonder streng keuringsregime toegepast mogen worden op hoofdvelden.
Beslissing uitgesteld
Omdat er op dit moment of veel onduidelijkheden zijn over de kwaliteit van de velden of juist hele hoge kosten voor het onderhoud daarvan, kunnen wij als bestuur geen  beslissing nemen over welk veld onze voorkeur heeft. Wij moeten als bestuur een beslissing nemen die goed is voor onze vereniging voor een langere periode. De keuze voor organische infill gaat de vereniging veel geld kosten aan onderhoud en is arbeidsintensief, bij een mineral infill is er geen garantie dat het veld goedgekeurd gaat worden en bespeelbaar is en de non infill, wat onze voorkeur heeft, is deze zomer nog niet beschikbaar op de markt.
Helaas moet ik dan ook mededelen dat wij als bestuur besloten hebben, na goed overleg met Zuidvogels, die tegen dezelfde problematiek aanlopen en de gemeente, dat wij op dit moment nog geen keuze kunnen maken voor een nieuw hoofdveld. Dit leidt er dan ook automatisch toe dat er dit jaar nog geen nieuw hoofdveld aangelegd gaat worden, maar de oorspronkelijke planning (vervanging in 2027) aangehouden zal worden.
De aanleg van drie nieuwe kunstgrasvelden ter vervanging van natuurgrasvelden, die ingepland is voor deze zomer, zoals ons veld 2, gaat wel door volgens planning. Deze bijvelden krijgen een mineral infill.
Wij begrijpen dat deze keuze als een teleurstelling kan voelen, maar we hopen op jullie begrip voor deze moeilijke keuze die wij hebben moeten maken.
Met sportieve groet,
Dennis Molenaar
Voorzitter s.v. Huizen










